Новини світу кредитування та банківських послуг.

10 головних питань про вклади

Кожен п’ятий українець вважає себе фінансово грамотним, згідно з останніми опитуваннями. Але, як показують відгуки на багатьох сайтах, більшість вкладників і раніше не розуміють простих речей на зразок страхування вкладів або капіталізації відсотків. Ми звели відповіді на головні питання за вкладами в просту пам’ятку.

1. Які бувають вклади?

Вклади бувають строкові, тобто відкриті на певний термін, і «до запитання». За вкладами до запитання банки пропонують мінімальну прибутковість – так як не можуть спрогнозувати, коли саме клієнт потребують свої гроші. Гроші, розміщені на строковому вкладі достроково забрати не вийде.

kredit-na-potrebitelskiТакож вклади діляться на гривневі, валютні та мультивалютні. Збирати гроші рекомендується в тій валюті, в якій потім вони будуть витрачатися. Якщо кошти на вкладі – довгострокові накопичення, розумно створити кошик з різних валют. Тобто частину грошей зберігається на гревневому вкладі, ще частину – у доларах, третю частину – в євро.

2. Що таке капіталізація відсотків?

Вклади з капіталізацією відсотків – найвигідніші. Ця опція дозволяє нараховані за певний період часу відсотки (наприклад, за місяць або квартал) додавати до самого тіла вкладу. Таким чином, відсотки за наступний період будуть нараховувати на цю збільшену суму. У випадку з вкладами без капіталізації, відсотки нараховуються на окремий рахунок вкладника і перестають «працювати».

Порівняння доходу за вкладами на суму 100 тис. з капіталізацією і без з однаковою ставкою 10%

Термін розміщення

Дохід з капіталізацією

Дохід без капіталізації

1 рік

10482

10000

2 роки

22039

20000

3 роки

34818

30000

3. Які гарантії за вкладами?

Вклади фізичних осіб і індивідуальних підприємців гарантовані системою страхування внесків. Якщо у банку відкличуть ліцензію, що трапляється нерідко, то вкладники отримають компенсацію у розмірі суми вкладу та нарахованих відсотків, але не більше 200 тисяч гривень в одні руки, тобто навіть якщо у клієнта кілька внесків у цьому банку, гарантовано він отримає тільки вказану суму.

4. Що робити, якщо розмір вкладу більше застрахованої суми?

Якщо вкладник зберігав у банку в сумі більше 200 тисяч гривень, включаючи відсотки, а кредитна організація припинила своє існування, то все, що понад застрахованої суми можна отримати тільки в рамках процедури задоволення вимог клієнтів і кредиторів за рахунок розпродажу активів і майна банку-банкрута. В середньому, цей процес займає два роки, фізичні особи визнаються кредиторами першої черги, приватні підприємці – третьою.

5. Як забрати гроші з збанкрутілого банку?

Виплати вкладникам банку починаються не пізніше 14 днів з моменту настання страхового випадку (відкликання ліцензії), а можуть і раніше. Відшкодовувати вклади будуть аж до завершення процедури банкрутства банку, яка триває в середньому до року. Тому бігти за грошима до Фонду гарантування вкладів, як тільки у кредитної організації відкликали ліцензію, причин немає.

З документів потерпілому вкладнику потрібні:

  • заяву за спеціальною формою, що заповнюється на місці;
  • паспорт (точніше, документ, за яким відкривався внесок, а це, як правило, паспорт).

Гроші можуть бути виплачені готівкою або переведені на вказаний вкладником рахунок. Засоби індивідуальним підприємцям перераховуються тільки в безготівковій формі.

6. Як вибрати банк для розміщення великої суми?

У випадку, якщо з якихось причин не виходить розмістити суму в декількох банках, щоб у кожному розмір вкладу не перевищував 200 тисяч, необхідно вибирати дійсно надійний банк. Для цього потрібно вивчати ази фінансового аналізу, стежити за інформацією на спеціалізованих порталах, вивчати репутацію керівництва банку та його власників.

7. Чи варто зберігати гроші в Ощадбанку?

Багато людей апріорі більше довіряють банкам з державною участю. Логіка проста – якщо й трапиться якийсь колапс, то вони постраждають в останню чергу. Держбанки цим користуються і, як правило, пропонують менш вигідні ставки за вкладами, чим банки приватні.

Насправді, система страхування вкладів зрівняла рівень надійності банків з державною участю і всіх інших – якщо мова йде про вклади в межах застрахованої суми 200000 гривень.

8. Від чого залежить прибутковість по внесках?

Прибутковість по внесках визначається декількома факторами: валютою вкладу, його опціями, ситуацією на ринку і ситуацією в конкретному банку. Так, відсоткові ставки по гривневих внесках завжди вище, ніж по депозитах у доларах і євро. Що стосується опцій, то за вкладами з можливістю часткового зняття і з пільговими умовами розірвання ставка може бути нижчою.

9. Як зафіксувати високу прибутковість по вкладу?

У певні періоди часу ставки за депозитами можуть різко зростати, так було в кризовий 2008 рік і в грудні 2014. Головне – встигнути зафіксувати дохід, бо свято ставок триває недовго. Для забезпечення довгограючого високого доходу можна використовувати драбинку з вкладів – це 4-5 вкладів з можливістю поповнення, розміщені на різні терміни. Як тільки термін одного депозиту минає, гроші додаються до наступного, і так кілька разів.

10. Чи потрібно платити податок з доходу по вкладу?

Так потрібно, він стягується тільки з нарахованих відсотків. Розмір податку становить 15%. Всі розрахунки і перерахування до бюджету здійснює сам банк. Вкладник одержує на руки вже чистий дохід.

Умови по вкладах варто вибирати залежно від цілей заощадження. Якщо гроші відкладаються на чорний день, то логічніше оформити вклад з можливістю часткового зняття. При накопиченні коштів на певну покупку буде корисною функція часткового поповнення. Бажаючи заробити якомога більше, варто відмовитися від додаткових опцій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?